jesteś tutaj: Strona główna > Dla mediów

Dla mediów

TAURON po raz kolejny przeprowadził akcję dla domów dziecka

Fundacja TAURON i TAURON Dystrybucja po raz 14. uwolnili energię w placówkach opiekuńczo-wychowawczych zapraszając domy dziecka do udziału w konkursie, w którym łączna pula nagród wyniosła 400 tys. zł. Finał „Domów Pozytywnej Energii” odbył się 12 września na Kopcu Kościuszki w Krakowie, a jego uczestnicy skorzystali z mnóstwa atrakcji, wyzwań i doskonałej zabawy.

„Z energią świętujemy stulecie odzyskania niepodległości Polski” – to temat tegorocznego konkursu dla domów dziecka. Zadaniem uczestników było przygotowanie scenariusza gry terenowej z opisem zadań nawiązujących do tematu akcji. W ten sposób dzieci i młodzież uczyły się historii i mogły pokazać, co z ich punktu widzenia jest ważne w kontekście historii Polski. Na konkurs wpłynęły 43 prace, bardzo zróżnicowane tematycznie. W wielu pracach uczestnicy skupili się nie tylko na zaprezentowaniu scenariusza gry, ale przekazali pełną dokumentację z przeprowadzonych gier na terenie swojego zamieszkania. Tworząc opisy zadań młodzi ludzie wykazali się dużą kreatywnością.

Główne nagrody w wysokości 35 tys. zł otrzymały: Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Parkowa" w Krakowie, Dom Dziecka „HANKA” w Dębicy, Ośrodek Święta Elżbieta Placówka Socjalizacyjna nr 2 w Rudzie Śląskiej, Centrum Obsługi Administracyjnej Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Opolu oraz Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza CHATA SKSK w Świdnicy. Kapituła konkursu przyznała także 15 wyróżnień. Pula nagród w konkursie wyniosła 400 tys. zł.

Do udziału w akcji zaproszono niemal 200 domów dziecka z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Projekt jest realizowany od 2005 roku, a w 2011 r. został rozszerzony na cały teren działania TAURON Dystrybucja. Od tego momentu udział w akcji wzięło blisko 17 tys. dzieci i młodzieży.

TAURON realizuje projekt „Domy Pozytywnej Energii” po to, aby wyrównywać szanse, uczyć zdrowej rywalizacji, rozbudzać ambicje i budować poczucie własnej wartości w wychowankach placówek opiekuńczo-wychowawczych. Celem akcji oprócz dobrej zabawy jest przede wszystkim otwieranie perspektyw i umożliwianie realizowania ambicji, pasji i zainteresowań młodych ludzi, motywowanie ich do działania oraz zmiana wizerunku placówek i ich wychowanków w otoczeniu.

Projekt został wyróżniony w 2017 r. Złotym Laurem „Super Biznesu” w kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu.

 

INFORMACJE Z LAT UBIEGŁYCH.

Dwadzieścia domów dziecka i placówek wychowawczych z nagrodami
13. edycji akcji Domy Pozytywnej Energii 2017

Domy Pozytywnej Energii to konkurs organizowany dla domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych przez TAURON Polska Energia, TAURON Dystrybucja oraz Fundację TAURON. Podczas finału akcji, który odbył się na terenie parku rozrywki Energylandia, poznaliśmy laureatów pięciu nagród głównych. Każdy z nich odebrał czek o wartości 50 tys. złotych. Wyróżnienia i czeki o wartości 10 tys. złotych odebrali przedstawiciele 15 placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka.

 

Akcja rozpoczęła się wiosną, a tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Zdrowo jemy – energetycznie żyjemy”. Zadanie konkursowe polegało na zaproponowaniu i przygotowaniu zdrowego, samodzielnie ułożonego całodziennego menu. Dzieci miały zapoznać się z zasadami zdrowego żywienia, przeanalizować pod tym kątem dotychczasowe posiłki i zaproponować w pełni wartościowe potrawy. Co więcej, trzeba je było wszystkie samodzielnie przygotować i udokumentować to na zdjęciach.

Takie kolorowe i „apetyczne” prezentacje zostały poddane ocenie kapituły konkursowej, którą w tym roku wsparli swoją wiedzą dietetycy. Oni też zarekomendowali najbardziej wartościowe jadłospisy.

Laureatami nagród głównych w wysokości 50 tys. złotych zostało pięć placówek: Powiatowe Centrum Opieki i Wychowania w Pieszycach Dom Dziecka nr 1 (woj. dolnośląskie), Dom Dziecka w Skorogoszczy (woj. opolskie), Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży w Zabrzu (woj. śląskie), Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza – Dom Dziecka w Nowym Sączu (woj. małopolskie), „Nasza Chata” Domy dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom w Przemyślu (woj. podkarpackie).

Wyróżnienia i czeki o wartości 10 tys. złotych odebrali też przedstawiciele 15 placówek opiekuńczo-wychowawczych i domów dziecka, których prezentacje zostały również docenione przez kapitułę konkursu.

Podczas uroczystego finału Domów Pozytywnej Energii nagrody wręczali: Filip Grzegorczyk – prezes TAURON Polska Energia, Agnieszka Wójcik – prezes Fundacji TAURON oraz Tomasz Jachna, wiceprezes TAURON Dystrybucja. Gratulowali sukcesów i życzyli ciekawych pomysłów na wykorzystanie nagród finansowych.

- TAURON daje energię, daje ją także dzieciom i młodzieży, wspierając ich możliwości rozwoju, co jest dla naszej firmy niezwykle istotne – powiedział Filip Grzegorczyk, prezes TAURON Polska Energia. - Podziwiam wielkie zaangażowanie dzieci w przygotowanie prac konkursowych, dziękuję za uczestnictwo w akcji i cieszę się, że dzięki Domom Pozytywnej Energii udało się wyzwolić tak wiele dobrej energii, aktywności i zaangażowania.

Po uroczystości dzieci obejrzały pokaz kulinarny, przygotowany specjalnie dla nich przez znanego kucharza i dziennikarza kulinarnego Tomasza Jakubiaka. Tematem przewodnim było zdrowe i energetyczne odżywianie.

Domy Pozytywnej Energii to akcja o bogatej 13-letniej historii. Jest skierowana do całodobowych placówek opiekuńczo–wychowawczych z pięciu województw (śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego). Jej głównym celem jest poprawa warunków życia, rozwoju i edukacji dzieci z domów dziecka.

Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 68 placówek, a 58 nadesłało prace konkursowe poddane ocenie kapituły. Domy dziecka mogą przeznaczyć nagrody finansowe, zgodnie z regulaminem akcji, na potrzeby wychowanków, rozwój ich pasji i zainteresowań, podniesienie aktywności fizycznej czy poprawę warunków mieszkaniowych.

 

SZLAKIEM Z POZYTYWNĄ ENERGIĄ PO NAGRODY

Zakończyła się 12. edycja programu organizowanego przez Fundację TAURON oraz TAURON Dystrybucja. Uczestnicy tegorocznej akcji Domy Pozytywnej Energii przygotowali aż 81 nowych tras turystyczno-krajoznawczych. Zaprosili do przeżycia fascynującej przygody na szlakach z pozytywną energią.

Głównym zadaniem uczestniczących w akcji domów dziecka było zaprezentowanie trasy jednodniowej wycieczki po okolicy (w promieniu ok. 50 km od miejsca zamieszkania) i przedstawienie odkrytych przez siebie mało znanych miejsc, ciekawych pod względem krajobrazowym, ważnych dla regionu lub jego historii, wartych pokazania i poznania przez innych. Uczestnicy zgłaszali swoje trasy do połowy lipca. Wyniki tegorocznej – 12. edycji akcji – zostały ogłoszone 8 września podczas imprezy finałowej zorganizowanej w Kopalni Soli w Bochni.

- Uczestnicy akcji Domy Pozytywnej Energii to często mieszkańcy mniej znanych miejscowości. Chcieliśmy poznać ich najbliższą okolicę, miejsca, które nie są oblegane przez turystów i nie są opisywane w każdym przewodniku, ale ważne dla dzieci i młodzieży i ich zdaniem warte zobaczenia i poznania. Stąd pomysł na temat tegorocznej akcji – mówi Agnieszka Wójcik Prezes Zarządu Fundacji TAURON. – Kolejny raz zaskoczył nas wysoki poziom prac i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem różnorodności zaproponowanych tras.

Impreza finałowa odbyła się 8 września w Kopalni Soli w Bochni. Na uczestników czekało wiele atrakcji: m.in. 140-metrowa zjeżdżalnia, spotkanie z karykaturzystą i oczywiście zwiedzanie kopalni. I to właśnie w Bochni zostało ogłoszonych piętnastu zdobywców wyróżnień w tegorocznej edycji akcji. Każdy z nich otrzymał czek o wartości 10 tysięcy złotych. Pięciu domom zostały przyznane nagrody główne 12. edycji akcji. Zwycięzcy, oprócz tytułu Dom Pozytywnej Energii, zdobyli nagrodę finansową - 50 tysięcy złotych każdy.


Zwycięzcy dwunastej edycji akcji Domy Pozytywnej Energii:


z województwa dolnośląskiego:

NAGRODA GŁÓWNA:

 • Domy dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom we Wrocławiu

Trasa pt. „Nasze centrum na uboczu”

WYRÓŻNIENIA:

 • Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Wałbrzychu
  Dom Dziecka "Nad Potokiem", Lubomin
 • Powiatowe Centrum Opieki i Wychowania w Pieszycach
 • Całodobowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza CHATA SKSK ze Świdnicy

 

z województwa opolskiego:

NAGRODA GŁÓWNA:

 • Centrum Administracyjnej Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych z siedzibą w Bogacicy, Dom Dziecka w Lasowicach Małych

Trasa pt. „Nasza okolica często nas zachwyca”

WYRÓŻNIENIA:

 • Dom Dziecka w Głogówku
 • Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Brzegu, Dom Dziecka nr 2
 • Centrum Obsługi Administracyjnej Placówek Opiekuńczo–Wychowawczych w Opolu

z województwa śląskiego:

NAGRODA GŁÓWNA:

 • Ośrodek Pomocy Dzieciom i Rodzinie w Rudzie Śląskiej

Trasa pt. „Na kole po rudzkim padole”

WYRÓŻNIENIA:

 • Centrum Wsparcia Kryzysowego Dzieci i Młodzieży w Zabrzu
 • Dom Dziecka w Orzeszu
 • Dom Dziecka im. J. Korczaka w Kłobucku

 

z województwa małopolskiego:

NAGRODA GŁÓWNA:

 • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Pogotowie opiekuńcze”
  w Tarnowie

Trasa pt. „Patriotyzm – energia ludzkich serc (szlakiem historii, ludzi i wydarzeń)”

WYRÓŻNIENIA:

 • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu socjalizacyjnego Dom Dziecka w Nowym Sączu
 • Powiatowy Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny w Chrzanowie
 • Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Zakopanem

 

z województwa podkarpackiego:

NAGRODA GŁÓWNA:

 • „Nasza Chata” Domy dla Dzieci Towarzystwa Nasz Dom w Przemyślu

Dom OSTRÓW

Trasa pt. „Małe i duże Przemyśl-ane odkrycia dzieciaków z Naszej Chaty”

WYRÓŻNIENIA:

 • Dom Dziecka w Jarosławiu
 • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Nienadowej
 • Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu

 

Akcja Domy Pozytywnej Energii jest skierowana do całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jej założeniem jest poprawa warunków życia dzieci, które przebywają
w domach dziecka. Pierwszy raz została przeprowadzona w 2005 roku na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny i tak było aż do roku 2011, kiedy objęła swoim zasięgiem cały obszar działania Grupy TAURON, czyli województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie
i podkarpackie. Tylko w tej poszerzonej formule (w latach 2011-2016) wzięło w niej udział ponad 460 domów dziecka z pięciu województw.